Ankutsan Kağıt

Adana Kağıt Fabrikası Ankutsan’ın, 2018 yılında Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyete geçirdiği ilk kağıt fabrikasıdır ve yıllık 50 bin ton kağıt üretim kapasitesine sahiptir.

Tesis 102.000 m2 açık alan üzerinde; hammadde ve mamul ambarı, buhar enerjisi üretim tesisleri, su arıtma tesisleri, teknik ve idari ofisleri ile 25.000 m2 kapalı alan üzerinde hizmet vermektedir.

Ankutsan Kağıt Fabrikası, Ankutsan bünyesindeki tüm fabrikalar ile entegre olarak üretim yapan ilk tesistir. Fabrika bünyesinde Kraftliner, İmitation Kraft, ANYS (Ankutsan NSSC), Fluting, HP Fluting, Testliner türlerinde olmak üzere 80-270 gr arası kağıt üretimi gerçekleşmektedir.

Ankutsan, güvenilir ve sürdürülebilir orman yönetimi ilkelerini benimseyerek, orijini kontrollü orman ürünlerini kullanarak, FSC® (FSC-C145645) Orman Yönetim Sistemi’ni Adana Kağıt Fabrikası’nda kurmuş, FSC® Belgesi’ni almaya hak kazanmıştır. Ürettiği FSC® Belgeli kağıtları ile doğanın korunmasına destek olmaktadır. Bunun yanı sıra tesis Tehlikesiz Atık Geri Kazanım ve Ambalaj Atığı Geri Kazanım Lisansları ile tam bir çevre dostu fabrika statüsüne sahiptir.

ÜRETİLEN KAĞIT ÇEŞİTLERİMİZ

KRAFTLINER

Kraftliner kağıtları üretiminde kullanılan uzun ve güçlü kraft hamuru elyafları sayesinde yüksek mukavemet özeliklerine sahiptir. Ağartılmamış kraft hamurunun doğal görünümünde; genellikle esmer kahverengi tonlarında üretilirler. Parlak oluşu ve rengi sayesinde kolay baskı uygulanabilir oluşu ile özellikle ihracat sektörünün tercih ettiği bir dış yüzey kâğıdıdır. Her türlü oluklu mukavvanın dış ve ara katı olarak kullanılabilmektedir. Özellikle, su ve neme dayanıklı olması nedeniyle soğuk hava depolamalarına uygun meyve ve sebze ambalajlarında tercih edilmektedir. Yüksek mukavemet değerleri olan bu kağıtlar 430-850 kPa arasında patlama dayanımına sahip olup 100-270 gr/m2 gramajlarında üretilmektedir.

IMITATION KRAFTLINER

İmitasyon kraft kağıtları her türlü oluklu mukavvanın dış ve iç yüzeylerinde kullanılabilecek fiziksel ve mekaniksel direnç özelliklerine sahiptir. Ayrıca, üretiminde yüksek mukavemete sahip geri dönüşüm kağıtları kullanılmakta olup diğer kağıtlarımız gibi çevre dostu bir kağıt türüdür. Su ve neme dayanıklı olacak şekilde üretilen imitasyon kraft kağıtlarımız orta derecede mukavemete sahiptir ve genellikle, gramajları 100-170 gr/m2 arasında değişmektedir. Bu gramajlarda patlama dayanımları 260-450 kPa arasında değişmektedir.

TESTLINER

Geri dönüşüm kağıtlarından üretilen sadece üst yüzeyi esmer kahverengi olan bir kağıt türüdür. Uygulama beklentilerine göre oluklu mukavva dış ve ara katları için kullanılır. Üst katmanı uzun elyafla güçlendirilmiş yeterli fiziksel ve mekaniksel mukavemet değerlerine sahip kağıt türüdür. Genellikle, gramajları 90-135 gr/m2 arasında değişmekte olup patlama dayanımı 210-300 kPa arasında değişmektedir.

FLUTING

Geri dönüşümlü kağıtlardan üretilen fluting kağıtları oluklu mukavvaların ondülelerinde kullanılmaktadır. Kutuların iç iskeletini oluşturan önemli bir kağıt cinsidir. Ezilme dirençlerinin (CCT, CMT ve SCT) önemli olduğu fluting kağıtları, üretilen kutunun kullanım yerindeki performansına katkı sağlamaktadır. Fluting kağıtlarımız genellikle 80-170 gr/m2 arasında üretilmektedir.

HIGH POWER FLUTING

Kuvvetli fluting kâğıdımız, klasik fluting kağıdından daha yüksek CCT, CMT ve SCT değerlerine sahip olup kullanıcısının beklentilerini karşılayan yüksek kalitede bir üründür. Gramajları, 100-170 gr/m2 arasında değişmektedir.

ANYS

Taze meyve ve sebze transportunda kullanılan oluklu mukavvalarının ondüle kağıdı olarak tercih edilen bu ürünümüz, arzu edilen ezilme dirençlerine sahip olmasına ilaveten su ve neme dayanıklılığı ile ön plana çıkmaktadır. ANYS kağıtlarımızın gramajları 120-170 gr/m2 arasında değişmektedir.